ایران فیلم - صدور رای برای کارگردانی که محکوم به «تجاوز» شده بود
امروز ۳ اسفند ۱۳۹۵

صدور رای برای کارگردانی که محکوم به «تجاوز» شده بود

سرویس خبری ایران فیلم - شنبه ۱۵ اسفند ۹۴ | بازدید: 1028


به گزارش ایران فیلم به نقل از سینما ژورنال، یک هفته قبل خبری درباره ماجرای دختر جوانی در یکی از سایت های سینمایی منتشر شد که از سوی یک کارگردان سینما مورد تعرض قرار گرفته و البته بعد از پیگیری قضایی توانسته است حکم محکومیت کارگردان را هم بگیرد.

این دختر علاقمند به بازیگری که در گفتگوی زیر “ع” نامیده می شود با اشاره به خاستگاه خانوادگیش و البته چگونگی آشنایی با فرد موردنظر، به برخی پرسش ها پاسخ داده است:

یک دهه هفتادی هستم

“ع” گفت: من یک دهه هفتادی هستم و متولد ۱۳۷۴ در یکی از شهرهای جنوبی کشور. پدرم مردی معتقد است و خانواده ای مذهبی دارم که همواره ما را به رعایت اصول اخلاقی تشویق کرده اند. به دلیل شغل پدرم و به دلیل سکنی گزیدن در یک مجتمع ارگانی حتی در خانه پدری ام ماهواره هم نداشتیم.

وی ادامه داد: من از نوجوانی با فضای هنر و ادبیات مأنوس بودم و بعد از آن که در سال ۹۳ در رشته حسابداری در دانشگاه آزاد شهری حوالی تهران پذیرفته شدم در خوابگاه دانشجوی مستقر شدم و در کنار تحصیل بد ندیدم علاقه خودم به بازیگری را هم از طریق آکادمیک دنبال کنم.

پدرم بعد از تحقیق در آموزشگاههای مختلف مرا در آموزشگاه آقای بازیگر ثبت نام کرد

این دختر جوان با اشاره به عدم موافقت ابتدایی پدرش با تحصیل بازیگری اش بیان کرد: به هر حال نگاه خانواده من طوری بود که در ابتدا موافق حضور من در این حیطه نبودند اما بعد از مدتها گفتگو با پدرم بالاخره ایشان را راضی کردم و ایشان هم بعد از آمدن به تهران و تحقیق در میان آموزشگاههای مختلف به سراغ آموزشگاه آقای بازیگر رفت و در آنجا ثبت نام کردیم؛{منظور از آقای بازیگر همان بازیگر برخی از آثار تاریخی سالهای ابتدای انقلاب و آثار مناسبتی سالهای اخیر است}

هنگام اجرای یک تئاتر در آموزشگاه موردنظر سروکله کارگردان موردنظر پیدا شد

“ع” درباره آشنایی خود با کارگردان مذکور اظهار داشت: در این آموزشگاه سه ترم تحصیل کردم. ترم آخر تحصیل در آموزشگاه که مقارن ابتدای سال ۹۴ بود مشغول اجرای تئاتری بودم که آن کارگردان سروکله اش در اجرا پیدا شد و بعد از تماشای اجرا گفت برای بازی در پروژه جدیدش که “قو” نام داشت قصد دارد از من استفاده کند و این ابتدای آشنایی ما بود.

استادمان در آموزشگاه این کارگردان را تأیید کرد

وی در پاسخ به این سوال که آیا درباره این کارگردان با مدیر آموزشگاهش یعنی همان آقای بازیگر مشورت نکرده گفت: اتفاقا هم با مشاور ایشان در آموزشگاه و هم با استادمان در آموزشگاه که یکی از چهره های بنام تئاتر است درباره این کارگردان صحبت کردم و هر دو ایشان را تأیید کردند و مرا تشویق کردند به همکاری وگرنه من هم که آدمی نبودم بی تحقیق درباره سوابق کارگردان پاسخ مثبت دهم.

برای صحبت درباره فیلمنامه مرتب در جلسات مختلف حضور داشتم

او سپس با بیان مراودات بعدی خود با این کارگردان اظهار داشت: به واسطه فیلمنامه “قو” که ایشان بنا بود با مضمون میزان امنیت در ایران آن را بسازد مرتب در جلسات مختلفی حضور داشتم که به غیر از کارگردان نامبرده بازیگران دیگری هم در آن حضور داشتند و از جمله فرزند یکی از کارگردانان شناخته شده ژانر تاریخی.

 وی ادامه داد: مرتب به بهانه آشنایی با کاراکتر و دورخوانی فیلمنامه دور هم جمع می شدیم و در این مدت ایشان مرتب مرا به عنوان بازیگر اصلی فیلم “قو” معرفی می کرد؛ فیلمی که طبق ادعای ایشان بنا بود با سرمایه گذاری یک آلمانی تولید شود! در نهایت نیز به بهانه یکی از همین جلسات کاری، آن اتفاق شوم برایم رقم خورد.

تولید فیلمنامه ای که وجود امنیت در ایران را زیر سوال می برد با سرمایه گذاری یک آلمانی!

“ع” با اشاره به اینکه فیلمنامه “قو” درباره دختر جوانی بوده که از آلمان به ایران می آید و در این بین کشمکشی صورت می‌گیرد میان وی و نامزدی که بزرگ شده ایران است درباره میزان امنیت در داخل کشور گفت: فیلمنامه این کار ماهیتی ضدایرانی داشت و در طول فیلمنامه سعی می شد القاء شود زنان در ایران امنیت ندارند. شاید یکی از دلایلی که فیلم سرمایه گذار ایرانی پیدا نکرده بود همین بود و البته دلیل دیگرش به سوابق این کارگردان در تولید دو فیلم توقیفی بازمی گشت!

این دختر جوان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا همین مضمون شما را به پروانه ساخت نگرفتن فیلمنامه مشکوک نکرده بود اظهار داشت: در ابتدا که مرتب می‌گفت ظرف روزهای آینده پروانه ساخت خواهیم گرفت ولی در نهایت هم پروانه ساخت نگرفت.

من در خانواده معتقدی بزرگ شده بودم…

وی بار دیگر با تشریح خاستگاه خانوادگیش بیان داشت: من در خانواده معتقدی بزرگ شده بودم و برای همین از هر گونه رابطه قبل از ازدواج پرهیز می کردم و فعلی که از ایشان رخ داد مصداق بارز تعرض بود. ضمن اینکه پیگیری قضایی هم از طریق پزشکی قانونی و هم آزمایش دی.ان.ای تأیید این امر بود.

“ع” با اشاره به وضعیت روحی خرابش در روزهای بعد از آن اتفاق خاطر نشان کرد: بعد از آن اتفاق حدودا ده روزی طول کشید تا از ایشان شکایت کنم؛ دلیل اش هم این بود که در شوک روحی بدی به سر می بردم و واقعا قدرت تحلیل این شرایط را نداشتم. بعد از آن اما خیلی زود از ایشان شکایت کردم و کارگردان نامبرده هم بلافاصله بعد از تأییدیه پزشکی قانونی احضار شد اما منکر قضیه شدند و به دنبال آن دستور انجام آزمایش دی.ان.ای صادر شد. انجام این آزمایش حدودا ۶ ماه طول کشید و در این مدت ایشان مرتب برای من پیغام می فرستادند.

این دختر ادامه داد: ابتدا پیغام تطمیع می دادند و وعده های مالی و ازدواج اما بعد کار به پیغامهای تهدیدآمیز رسید که همین مرا در پیگیری قضیه راسختر کرد.

در روز دادگاه ادعا کرد من صیغه اش بوده ام

وی افزود: در نهایت اواخر دی ماه به دادگاه رفتیم و نتیجه آزمایش دی.ان.ای که نشان دهنده متجاوز بودن ایشان بود ابلاغ شد. یادم می‌آید در آن جلسه قاضی به ایشان گفت اگر صادقانه همه چیز را گردن بگیرند به ایشان تخفیف مجازات میخورد اما ایشان باز هم ماجرا کتمان کرد و وقتی نتیجه دی.ان.ای به او ابلاغ شد ادعا که من همسر صیغه ایش بوده ام! اینجا بود که قاضی به ایشان تأکید کرد من باکره بوده ام و بدون اذن پدر نمی‌توانستم با کسی ازدواج کنم. مجددا کارگردان نامبرده سفسطه کرد و از این گفت که مرا صیغه کرده بود تا حین همکاری به گناه نیفتم که البته هیچ کدام از این گفته ها هم کارگر نیفتد و در نهایت همان روز دادگاه ایشان را بازداشت کردند.

صفحه اجتماعی اش را از طریق برادرش به‌روز می کرد که کسی شک نکند در زندان است

“ع” خاطرنشان ساخت: از اواخر دی ماه تا اواخر بهمن ماه که حکم صادر شود کارگردان موردنظر در بازداشت موقت به سر می بردند اما سعی می‌کردند صفحه اجتماعی شان را از طریق برادرشان به روز کنند تا کسی متوجه این ماجرا نشود بخصوص که در این یک ماه جشنواره فجر هم برگزار شده بود و عدم حضور ایشان در جشنواره، بدجوری شائبه برانگیز شده بود.

“ع” ادامه داد: حین بازداشت هم چند بار واسطه فرستادند و حتی پیشنهاد ازدواج دادند اما من که بلحاظ روحی به شدت آسیب دیده بودم فقط دوست داشتم مجازات ایشان را به چشم ببینم که در نهایت در دادگاه هم حکم به نفع من داده شد.

اعتراض کردم چون فکر می کردم آسیبی که ایشان به من زده به شدت بالاتر است

او درباره چرایی اعتراضش به حکم صادره علیه کارگردان متجاوز که ۱۰۰ ضربه شلاق و دو سال محرومیت از فعالیتهای هنری است گفت: اعتراض کردم چون فکر می کردم آسیبی که ایشان به من زده به شدت بالاتر است. ایشان نه تنها با آبروی من بازی کرد که با آبروی پدر و خانواده ام هم بازی کرد. حتی در خوابگاه دانشجویی هم از آزارهای ایشان در امان نبودم. این را بگذارید کنار تهدیدات مختلفی که از جانب ایشان حین آغاز پیگیری قضایی شکل گرفت.

“ع” تأکید کرد: من به لحاظ روحی به شدت آسیب دیده ام و این آسیب دیدگی حالا حالاها با من است پس نباید به من خرده بگیرند که چرا در پیگیری شکایتم این قدر راسخ هستم.

یک کارگردان زن صاحب نام از جسارتم تشکر کرد

او درباره برخورد اهالی هنر با این ماجرا هم روایت جالبی را ارائه داده است. وی گفت: یکی از کارگردان زن صاحب نام که در همین سالهای اخیر فیلمی درباره تجاوز به دختران ساخته است با من تماس گرفت و به شدت از من تشکر کرد که جسارت به خرج داده ام و جلوی این اتفاق ایستاده ام. وی صراحتا به من گفت راهم درست است. با این حال بودند برخی چهره های نه چندان مطرح هم که مرا از عاقبت پیگیری قضایی ترساندند که خوشبختانه حرفهای آنها خللی در اراده من ایجاد نکرد.

قید بازیگری را می زنم و می روم سراغ حسابداری

آخرین موضوع صحبت ما با این دختر جوان این بود که آیا با پیش آمدن این ماجرا باز هم بازیگری را ادامه خواهد داد. وی در این باره گفت: احساس می کنم بازیگر موفقی نخواهم شد چون فارغ از ماجرای پیش آمده برخی از اتفاقات این حرفه هم برایم قابل هضم نیست. برای همین قید این حیطه را می زنم و می روم سراغ همان حسابداری که رشته تحصیلی ام است.

با عضویت در خبرنامه ایران فیلم از آخرین فیلمها و سریالها در ایمیل خود آگاه شوید

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.