ایران فیلم - غفلت سینمای ایران از پرداختن به حماسه حسینی
امروز ۷ اسفند ۱۳۹۵

غفلت سینمای ایران از پرداختن به حماسه حسینی

سرویس خبری ایران فیلم - شنبه ۲ آبان ۹۴ | بازدید: 458


Iran Cinema

به گزارش ایران فیلم، سینمای ایران پس از نمایش فیلم سینمایی “روز واقعه” که بر اساس متنی از بهرام بیضایی ساخته شد دیگر فیلم ماندگاری با رنگ و لعاب حماسه عاشورا و قیام سید الشهدا به روی خود ندید. فیلمی به کارگردانی شهرام اسدی که در سال های اخیر همواره بر سر زبان ها بوده و هر ساله در ایام محرم یکی از شبکه های تلویزیون آن را نمایش داده است.

در سال های اخیر سینمای ایران شاهد فیلم هایی بوده که به نوعی تلاش داشته اند در بستر قیام امام حسین (ع) و معنویت برخاسته از آن روایت های خود را بنا نهند اما هیچ گاه شاهد فیلمی با قدرت و اثرگذاری “روز واقعه” به خود ندیده است. فیلمی که بنای روایتش را در حاشیه روز عاشورا و قیام سیدالشهدا قرار می دهد و قرار هم نیست به حادثه عاشورا مستقیما بپردازد. به همین دلیل عوامل سازنده ی فیلم دستشان برای بروز خلاقیت و پردازش بهتر برای تولید چنین اثری باز بوده است. همین ناحیه عاملی بوده است که این روزها فیلم سینمایی “رستاخیز” با آن مواجه است.
رستاخیز را بدون شک باید تنها فیلمی دانست که مستقیم به تمام واقعه عاشورا از زوایای مختلف می پردازد و فیلمساز در این مسیر تمام تلاش خود را کرده است. عیب و نقص هایی که ممکن است هر اثر سینمایی در درون خود داشته باشد ممکن است در رستاخیز نیز به چشم آید اما این دلیل نمی شود که از تلاش های عوامل فیلم برای خلق چنین اثری چشم پوشی شود. حماسه ی قیام امام حسین چنان بار دراماتیکی کم نظیری دارد که می توان از آن و حواشی اش صدها فیلم سینمایی تولید کرد اما حساسیت کار و سوژه، خروجی تعداد آثار سینمایی ساخته شده را به حداقل رسانده است طوری که عده ای ناچارند سریال موفق مختارنامه را نیز معادل ۴۰ فیلم سینمایی در حوزه حماسه حسین(ع) بدانند.
البته اگر مشکلات مالی و هزینه های سنگین آثار تاریخی مذهبی را نادیده بگیریم و بخواهیم به علت های دیگر تولید ناچیز آثار موفق در این حوزه بپردازیم باید کم کاری ها را در حوزه نگارش متن دانست. متن خوب و قوی است که پایه های یک اثر سینمایی موفق را بنیان می گذارد و سال هاست که دیگر از متنی به قوام متن بهرام بیضایی در روز واقعه خبری نیست که چه بسا اگر وجود داشت تا کنون اثر سینمایی ماندگاری ساخته می شد.
سینمای ایران نیازمند تربیت نویسندگان خلاق و توانمند است و البته اکنون نیز سرزمینمان نویسندگان خوبی دارد که اگر کمی از حساسیت های تولید فیلم در این حوزه کاسته شود می توان دلخوش بود به تولید آثار موفق و بزرگ که عظمت حماسه حسینی را در حد توان خود به خوبی نشان دهد. باید منتظر ماند و بار دیگر این روزها فیلم ماندگار “روز واقعه” را از یکی از شبکه های تلویزیون تماشا کرد یا به مختار و شمشیر خونینش دل بست. سینمای ایران ظرفیت و توانایی خلق آثار اثرگذار و بزرگ در این حوزه را دارد. بی شک ظرفیت های دراماتیک قیام حضرت حسین (ع) قابلیت پردازش و تولید آثار متعدد سینمایی را دارد. البته آثاری که قوی باشند و با کیفیت و اگر قرار است اثر ضعیف برای مردم تولید کنیم قطعا بهتر است به سمت ساختن آن نرویم.

با عضویت در خبرنامه ایران فیلم از آخرین فیلمها و سریالها در ایمیل خود آگاه شوید

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.